Click on the title of each category to re-sort A-Z, Z-A, etc.

You may search by first or last name, etc.

Year
Inducted
Inductees (Click on Blue Names for Inductee Information)Association
Inducted By
 
2019Diana L. JohnsonCNM USBC
2018Lucy C. DelmoreCNM USBC
2017Anthony BellCNM USBC
2014Charles DouglasCNM USBC
2014John FinzelCNM USBC
2014R. Ann McGeheeCNM USBC
2013Jack LoberCNM USBC
2013Sharon ThompsonCNM USBC
2010Richard E. SmithCNM USBC
2010Ramona SpringerCNM USBC
2009Mary M. MeyerCNM USBC
2009Don L. Thompson Jr.CNM USBC
2008Vinner BrooksCNM USBC
2008Janet TannerCNM USBC
2007Grace DexterCNM USBC
2007George MillerCNM USBC
2006Jackie GilletteCNM USBC
2006Don PetittCNM USBC
2006Art SilvaCNM USBC
2006Phylls Van MeterCNM USBC
2005Pat Armijo-BellAWBA
2005Priscilla DrummondAWBA
2005Dan SandovalABA
2005Judy SybertzABA
2005Hank WeilandABA
2004Jean FisherABA
2004J. Milt Stomp JrABA
2004Peggy WaldenAWBA
2003Kay DickersonAWBA
2003Sara HalowellAWBA
2002James MatsuABA
2002Dorris McKinneyAWBA
2002Sue RibbleABA
2002Sandy WeaverAWBA
2001Bob IrishABA
2001Charolette LoberAWBA
2001Terry McDowellABA
2000Kay HamiltonAWBA
2000Carol PetittAWBA
1999Dorothy GalassiniAWBA
1999Herbert E. HollidayABA
1999Judy McLaughlinAWBA
1999Kenneth E. PhillipsABA
1998Jim HendrixABA
1998Jean HoushAWBA
1998Joan (Jo) O’KeefeAWBA
1998Dick TannerABA
1998James VancilABA
1997Eleanor BemisAWBA
1997Marge Barth MoebiusAWBA
1996Norma CihakAWBA
1996Janet DixonAWBA
1996Rowena HewittAWBA
1996Judi HoyAWBA
1996Millie LightleAWBA
1996Ken RutlandABA
1996Sybil ShowsABA
1996Ruth SlickAWBA
1996Bess SmithAWBA
1996Diana V. SmithAWBA
1996Carol StompAWBA
1996Donna WinderAWBA
1995Patricia BerryAWBA
1995Caroline Casper-LonskiAWBA
1995Dawn CifarattaAWBA
1995Al DadianABA
1995Nick KasnicABA
1995Myrtie LeckingerAWBA
1995Patricia MooreAWBA
1995Joan RussellAWBA
1995Mary ScalzittiAWBA
1995Sybil ShowsAWBA
1995Mila TigerAWBA
1995Barbara “Babs” ZavichasAWBA
1994Johnny AlvaradoABA
1994Al CastelbaumABA
1993Hugo GiomiABA
1993Bob JohnsonABA
1993Duncan MacLeodABA
1993Chuck McCombABA
1993Shorty MooreABA
1993Dave PerryABA
1993Tom ShawABA
1993Hank SwydenABA
1993Lew SybertzABA
1993Mark Van MeterABA

Year InductedInductees (Click on Blue Names for Inductee Information)Association Inducted By
2019Marsha D. KuhnleyCNM USBC
2019Matthew D. SmithCNM USBC
2019Shauna T. ShannonCNM USBC
2017Dave TempletonCNM USBC
2017Ron WellsCNM USBC
2017Sharon EdmondsCNM USBC
2016Steve DerrickCNM USBC
2016Renee GutierrezCNM USBC
2016Mike JojolaCNM USBC
2016Linda SchmidtCNM USBC
2014Bryan BrownCNM USBC
2014Terry BusterCNM USBC
2013John CorreaCNM USBC
2013Donna DowdCNM USBC
2012Lance EmersonCNM USBC
2012Laura McDowellCNM USBC
2011Dennis BrownCNM USBC
2011Betty SalazarCNM USBC
2010Ken JonesCNM USBC
2010Marsha McDowellCNM USBC
2009Joe G RomeroCNM USBC
2009June WeatherlyCNM USBC
2008Scott CaryCNM USBC
2008Helga KaesheimerCNM USBC
2007Vaunetta MillerCNM USBC
2007Glenna NelsonCNM USBC
2007Mike SilvaCNM USBC
2007Dennis SpencerCNM USBC
2006Richard HaysCNM USBC
2006Charlotte SkidmoreCNM USBC
2006John YoungCNM USBC
2006Laura ZepkoCNM USBC
2005Tom A BarelaABA
2005Jim BorrowdaleABA
2005Terry DeAngelisAWBA
2005JoAnn HaukereidAWBA
2005Joe LonerABA
2004R. L. ArmstrongABA
2004Glen BarkerABA
2004ReeAnn DickinsonAWBA
2004Scot EssingtonABA
2004Karen VancilAWBA
2003Kenny AnkenyABA
2003Sharon BotkinAWBA
2003Daphne CarrilloAWBA
2003Scott McCombABA
2003Carl MillerABA
2002Patricia E. AustinAWBA
2002Mike RiedlABA
2002Patricia WhittakerAWBA
2001Casey BerryABA
2001Terry McDowellABA
2001Keith ParkerABA
2001Paul YoderABA
2000Steve ConradABA
2000Emma M EnglishAWBA
2000Paul GuyerABA
2000Linda HarperAWBA
1999Mike A. MillerABA
1999Lucille NadborneAWBA
1999Kelly RiedlAWBA
1999Milton ZellnerABA
1998Carl S. ChavezABA
1998Laura E. GroverAWBA
1998Mary Carol LewisAWBA
1998Lance WalkerABA
1997Edwin M. CaseABA
1997Thomas CressABA
1997Jean R. FisherAWBA
1997Joellyn L. FrizzellAWBA
1997James VancilABA
1996Karen BaackAWBA
1996Lea BorenAWBA
1996Peg BotkinAWBA
1996Bonnie Sue HardinAWBA
1996Gayle HarringtonAWBA
1996Donna McNaughtonAWBA
1996Gary “Gub” MillerABA
1996Jon SkidmoreABA
1996Bettie TannerAWBA
1996Glenna ThomasAWBA
1996Sharon WelchAWBA
1995Larry BorrowdaleABA
1995Barbara DonaldsonAWBA
1995Cele MehasAWBA
1995Delores “Dee” MillerAWBA
1995Dana Miller-MackieAWBA
1995Jane PatelAWBA
1995Evelyn RicardAWBA
1995Grace RocheAWBA
1995Diana SilvaAWBA
1995Herb SissonABA
1995Shirley SnyderAWBA
1995Doris SwagerAWBA
1994Johnny AlvaradoABA
1994Hal BoyceABA
1994Jack BurtABA
1994Tito FernandezABA
1994Marvin “Sugar” GlidewellABA
1994Mike RaheABA
1994Chuck RitterABA
1994Wendell ThomasABA
1994Don ZochABA
1993Royce AnkenyABA
1993Johnny ChirigosABA
1993Mert DoughtyABA
1993Art LeupoldABA
1993Duncan MacLeodABA
1993Ralph RossanderABA
1993Gary A. SkidmoreABA
1993Harry SteenABA
1993Buzz TempletonABA
1993Mark Van MeterABA
1993Bill WellsABA
1993Mike WireniusABA

Year InductedInductees (Click on Blue Names for Inductee Information)Association Inducted By
2013Billy C. RoeCNM USBC
2012Joe MoselyCNM USBC
2011Gary FaulknerCNM USBC
2010Donald WagnerCNM USBC
2009Patricia DenbyCNM USBC
2009Al SchnoebelenCNM USBC
2008Peter DexterCNM USBC
2008Tona DickinsonCNM USBC
2007Evelyn TogamiCNM USBC
2007George ZelenkaCNM USBC
2006Raymond MilksCNM USBC

Our Hall of Fame was started in 1993. Members are inducted for Meritorious Service, Superior Performance, or Veteran. Each year, the CNM USBC Board of Directors reviews nominations and votes on who, if anyone, to induct.

In the since-retired Veterans category, a nominee:

* must have been eligible for Meritorious Service or Superior Performance for at least 10 years,

AND

* must have been a USBC (ABC/WIBC) member for at least 35 years. 

Please email the Hall of Fame Committee chair, Delfina Eddington, delfinaeddington@yahoo.com to add information to any Hall of Fame Inductee, or to nominate a person to the Hall of Fame.